.

Sídlo:
Předměstská 286, 507 43 Sobotka
IČO: 25988417, Č.ú.: 996289309/0800

Kancelář:
Předměstská 286; 507 43 Sobotka
tel.: +420 493 720 546
e-mail: opspcr@seznam.cz

Identifikátor datové schránky: 2rbzcq6

Úřední a konzultační hodiny:
Po 8.00-11.00/12.00-15.00
Čt 8.00-11.00/12.00-15.00
Geopark – šance pro region (2013 – 2015)


Obecně prospěšná společnost pro Český ráj

v letech 2013 – 2015 realizuje s MAS Brána do Českého ráje,o.s., MAS Přiďte pobejt!,o.s., a švédskou Leader DalÄvarna společný projekt s názvem:чай улун

"Geopark – šance pro region"VÝSTUP č. 1 гриб чага
Regionální učebnice


V rámci projektu byla vydána regionální učebnice Vlastivěda Sobotecka a okolí, která je zaměřena na regionální historii, památky a přírodu. Učebnice bude sloužit jako učební pomůcka k výuce (necertifikovaná MŠMT) dětem v 7 základních školách (ZŠ Sobotka, Kněžmost, Hrubá Skála, Dolní Bousov, Libuň, Rovensko pod Troskami, Tatobity).

Křest knihy za účasti autorky Mgr. Olgy Bičišťové proběhne dne 18. ledna 2015 od 14,00 hod. v Sobotce. Pozvánka na křest ke stažení zde.

Učebnice ke stažení zde.


VÝSTUP č. 2
Karty regionálních výrobců


V rámci projektu byly vytištěny karty regionálních výrobců a řemeslníků, a to především těch, kteří se svou výrobou odlišují, využívají místní produkty nebo mají historické kořeny a posilují identitu regionu. Na kartách jsou uvedeny informace o činnosti, kterou se daný výrobce či řemeslník zabývá + kontakt.

Karty regionálních výrobců ke stažení zde


VÝSTUP č. 3
Venkovní geoexpozice


Vytvořili jsme venkovní geoexpozice v obcích Kacanovy, Olešnice a na Vyskeř, které jsou součástí území Geoparku Český ráj, který je naším jediným geoparkem náležícím do sítě evropských geoparků UNESCO v České republice.
Jde o území velmi pestré s řadou přírodních fenoménů , které přináší obraz o geologické historii Země a dokládá význam přírodních podmínek pro ekonomický a kulturní rozvoj společnosti v průběhu několika tisíciletí.
Přestože je v tomto regionu řada geologických lokalit přístupných pro návštěvníky a jsou i dostatečně propagovány (např. Prachovské skály, Podtrosecká údolí, Příhrazské skály a další), je zde mnoho dalších místních lokalit, které návštěvníkům není umožněno shlédnout, aby nedošlo k jejich devastaci.
A právě realizací venkovních geoexpozic bychom chtěli na tyto geologické hodnoty upozornit. Do každé expozice jsou osazeny kameny, které dokumentují geologický vývoj oblasti. Každá expozice je unikátní, má mít svůj příběh a vazbu na danou lokalitu s citlivým dopadem na krajinu. Expozice mají formu klidových či odpočinkových míst, kde je možné se s geologickými pozoruhodnostmi daného místa seznámit. Hlavním cílem je podpora geoturismu.

Expozice jsou doplněny informativními tabulkami, které obsahují vedle základní informace o exponátu i tzv. QR kód - moderní formu sdělení detailních informací. Načtením kódu pomocí mobilního telefonu získá návštěvník detailnější informace o dané lokalitě na www stránkách včetně 2 jazyčném překladu do AJ a NJ.

Studie geoexpozice Kacanovy zde
Studie geoexpozice Olešnice zde


VÝSTUP č. 4
Besedy s dětmi o geoparku Český ráj


OPS Český ráj dne 15.5.2014 zajišťovala tradiční dobrovolnickou aktivitu "Úklid Českého ráje". Akce proběhla současně na 3 místech Českého ráje a účastnily se jí především dětské kolektivy. V průběhu této akce byl dětem a dobrovolníkům odborným lektorem přiblížen Geopark Český ráj a jeho výjimečné geologické dědictví. Došlo k posílení povědomí o jedinečném regionu, kde děti vyrůstají.

Pozvánka na akci zde
Zpráva z akce zde
Fotodokumentace zde

fotoVÝSTUP č. 5
Workshop a exkurze v ČR.


Ve dnech 3.-6.6.2013 se konal v Parkhotelu Skalní město v Prachovských skalách mezinárodní workshop.

Pozvánka zde
Zpráva z akce 3.6.2013 ke stažení zde
Zpráva z akce 4.6.2013 ke stažení zde5.6. a 6.6. proběhla s účastníky Workshopu exkurze po Českém ráji.

exkurze

Celá zpráva z exkurze ke stažení zde

Závěry z workshopu a exkurze v ČR ke stažení zdeVÝSTUP č. 6
Workshop a exkurze ve Švédsku


Ve dnech 17. – 20.9. 2013 se ve Švédsku konal mezinárodní workshop, během kterého jsme našim švédským partnerům přiblížili model fungování evropského geoparku pod patronací UNESCO. Na tento workshop navazovala dvoudenní exkurze, kterou pro nás připravili švédští partneři.

Pozvánka zde
Invitation card here

Profesionálně zpracovaná prezentace se závěry workshopů a exkurzeZpráva z workshopu a exkurze ve Švédsku ke stažení zdeVÝSTUP č. 7
Leták o geoexpozicích


V rámci projektu byl vytištěn propagační leták o nově vytvořených venkovních geologických expozicích, který je doplněn o některé stávající geolokality v území Geoparku Český ráj.

Leták o geoexpozicích ke stažení zdeNově vložené dokumenty
Žádný dokument není na úřední desce.
Novinky
17.10.2017: Otázky a odpovědi ze seminářů OPZ
10.10.2017: Upozornění

Vážení.
Dnešního dne byla schválena 1.změna naší 4. výzvy OPS pro Český ráj - IROP - Vzdělávání.
V aktivitě Infrastruktura pro zájmové, neformální a celoživotní vzdělávání byla přidána cílová skupina žáci (studenti). Vaše projektové žádosti v této aktivitě proto nyní již můžete finalizovat a odeslat.
Změna výzvy je zveřejněna zde.


09.10.2017: Upozornění

Vážení.
Pokud připravujete projektovou žádost do naší 4. výzvy OPS pro Český ráj - IROP - Vzdělávání, do aktivity Infrastruktura pro zájmové, neformální a celoživotní vzdělávání, prosím zatím neprovádějte finalizaci žádosti.
Na výzvě je v procesu schvalování změna, spočívající v přidání cílové skupiny žáci (studenti).
Změna bude platná pouze pro projekty odeslané až po jejím schválení.
O zveřejnění změny výzvy a tedy možnosti finalizace Vás budeme po jejím schválení obratem informovat na těchto stránkách.
Děkujeme za pochopení

tým Obecně prospěšné společnosti pro Český ráj
MAS Český ráj a Střední Pojizeří

25.09.2017:
Prezentace ze seminářů IROP

U jednotlivých výzev IROP došlo k vložení prezentací ze seminářů, které proběhly 18.9.2017


25.09.2017: Pozvánka na semináře OPZ 2.10.2017

 Vážení,

srdečně Vás zveme na semináře pro žadatele k vyhlášeným výzvám OPZ. 

Potřebné informace naleznete v přiložených pozvánkách:

Pozvánka - Prorodinná opatření 

Pozvánka - Zaměstnanost

Pozvánka - Sociální služby


Archiv novinek
SPOLUFINANCOVÁNO EVROPSKOU UNIÍ, EVROPSKÝM ZEMĚDĚLSKÝM FONDEM PRO ROZVOJ VENKOVA:
EVROPA INVESTUJE DO VENKOVSKÝCH OBLASTÍ

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS. | Editace | Správa webu: Ing. Petr Hanzl